Tajne nauczanie

Biogram W. Czerwińskiego

 

Dyrektorem szkoły był dr Wojciech Czerwiński. Na jego temat sporo jest informacji w internecie (np. dobry biogram w Wikipedii).

 

                   Wojciech Czerwiński już przed wojną był zaangażowany w działania na rzecz polskości na terytorium Śląska Opolskiego. Po wkroczeniu Niemców, rozpisano za nim list gończy. Ledwie uratował życie po tym, jak wydała go jego pierwsza żona, z pochodzenia Ukrainka. Zbiegł do rodzinnego Glichowa, gdzie prowadził przygotowania do tajnego nauczania. Z ramienia AK został dyrektorem tej działalności, a na stanowisko powołał go Seweryn Udziela, wkrótce potem zamordowany przez Niemców. Główną siedzibą szkoły był dom żony Wojciecha, Anny z Czerwińskich Żabiny (Żabowej). Była ona wdową po Józefie Żabie (zamordowanym w grudniu 1939 roku), byłym poruczniku wojsko cesarsko-królewskich, działaczu społecznym. Dom Żabów służył przez całą wojnę do prowadzenia tajnych kompletów. W domu odbywały się nie tylko zajęcia, ale również egzaminy maturalne. Anna Żabina była narażona na potężne ryzyko, nie swoje, ale również swoich bliskich. Zresztą jej dzieci były zaangażowane w działania wojskowe, zarówno w Służbie Kobiet (sanitariuszki), ale też przy nauczaniu - Zofia Żabianka i Wiktoria Żabianka. Zajęcia, zwłaszcza z literatury polskiej, prowadziła również właścicielka domu.         

 

W latach 1939-1945 w Glichowie oraz w filiach Raciechowice i Wiśniowa odbyły się 4 matury z zakresu gimnazjum i 3 matury z zakresu liceum humanistycznego (delegatem d/s tajnego nauczania na okręg myślenicki był Seweryn Udziela).  

 

Profesorowie tajnego liceum i gimnazjum:

 

1. Dr Wojciech Czerwiński

2. Ks. Jan Błaszczak

3. Jagdwiga Brzozowska (Cieślińska)

4. Maria Darefler

5. Stanisław Kudas

6. Ks. Edmund Matz

7. Adam Miksa

8. Tadeusz Ślósarz

9. Mieczysław Stokłosa  

10. Wiesław Stokłosa

11. Maksymilian Wołek

12. Zofia Żabianka (Lenartowicz)

 

Pomoc właścicieli i administartorów domów, którzy nie bacząc na zagrożenie życia, udostępniali lokale i nieśli pomoc w organizowaniu nauki:

 

1. Józef i Julia Czerwińscy (Glichów)

2. Wiktor i Anna Węglarscy (Glichów)  

3. Jan i Maria Czarnota (Glichów)

4. Anna Żabina (Glichów)

5. Jan Kuc (Glichów)

6. Franciszek Leśniak (Glichów)  

7. Władysław i Łucja Dudzikowie (Raciechowice)  

8. Plebania Raciechowice

9. Jadwiga Czaja (Wiśniowa)

10. Wojciech Murzyn (Wiśniowa)

11. Janina Reczek (Wiśniowa)

12. Jan i Zofia Bielowie (Glichów)   

 

 

 

 

 

 

 

X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X